HomeAbout UsContact UsTuitionClassesUniforms
EventsPhoto GalleryCommunityRepertoireAwardsVideos
Sol FriendsPostersSin FronterasOnline Registration


2017
​Bailes de Mi Tierra Folklorico Competition, Round Rock, TX
-First Place Pro Am Large Group (Chiapas, Carnaval Coiteco)
-First Place Junior Small Group (Sinaloa, Bailes de mi Pueblo)
-First Place Junior Ensemble (Campeche)
-First Place Junior Small Group (Sinaloa, Bailes de mi Pueblo)
-First Place Young Child Small Group (Oaxaca, Flor de Piña)

-Second Place Junior Large Group (Chihuahua, Revolucion)
-Second Place Junior Solo (Adilene Romero)
-Second Place Young Child Small Group (Nayarit Mestizo)
-Second Place Child Small Group (Aguascalientes)

-Third Place Pro Am Small Group (Chihuahua, Ranchero)

2016
Fort Worth Parade of Lights 
-People's Choice Award (Second Year in a row)

Rocky Mountain Mexican Folkloric Dance Competition, Colorado State University, Pueblo, CO
-Second Place Child Solo (Alexia Moreno)
-First  Place Youth Duet (Jorge Rodriguez & Judith Sital)

La Estrella de La Gran Plaza 2016
-Second Place Overall

Competencia Folklorica de Tejas, Corpus Christi, TX
-First Place Junior Small Group (Sinaloa Sones Mestizos)
-First Place Pre-Junior Small Group (San Luis Potosi)
-Second Place Junior Large Group (Guerrero)
-Second Place Senior Ensemble (Baja California Sur)

ACADEZ Folklorico Competition, San Antonio, TX
-First Place Junior Small Group (Sinaloa Sones Mestizos)
-First Place Junior Contemporary Small Group (Guerrero)
-First Place Junior Solo (Adilene Romero)
-First Place Young Adult Solo (Andrea Barrios)
-Second Place Child Solo (Alexia Moreno)
-Third Place Pro Am Solo (Freddy Cantu)

-Fort Worth's Mayor's office certificate of Appreciation Cowtown Clean Up 2016


2015
Rocky Mountain Mexican Folkloric Dance Competition, Colorado State University, Pueblo, CO
-3rd Place Youth Group Entry

-Fort Worth's Mayor's office certificate of Appreciation Cowtown Clean Up 2015

-Fort Worth Parade of Lights 
Awarded the first ever People's Choice Award in addition to FLOATS – BEST OF CLASS AWARD, FOUNDER’S AWARD: NON-COMMERCIAL, AND GRAND PRIZE WINNER (JUDGES)

​-Sin Fronteras Participant Award


2014
ACADEZ Folklorico Competition, San Antonio, TX 

Best of the Best Solo 
NL - Isaac Chavez 

1st Place 
Mascot Ensemble Linares 
Pre-Jr Solo - NL Isaac Chavez 
Pre-Jr Ensemble - Sonora 
Pre-Jr Small Group - La Vaqeria Yucatan 
Pre-Jr Cuardo - Boda NL  
Junior Solo - Sonora Izcan Ordaz
Junior Duet - Baja Cali N. Anais & Camila 
Junior Small Group - Campeche 
Junior Ensemble - Baja Cali N. 
Junior Large Group - Hidalgo 
Senior Small Group - Baja Cali N. 

2nd Place 
Junior Small Group - Sonora Bronco
Junior Small Group – Danza de los Arcos 
Junior Solo - Hidalgo Saul Rodriguez 
Pro-Am Solo - Hidalgo Freddy Cantu
Pro-Am Duet - Tamaulipas Norte Freddy Cantu & Adamaris Romero 

3rd Place 
Pre-Jr - Solo Veracruz Adilene Romero 


17 out of 18 plus one Best of the Best

-Fort Worth's Mayor's office certificate of Appreciation Cowtown Clean Up 2014

​​-Sin Fronteras Participant Award


2013
Viva Aztlan Folklorico Competition, Lubbock, TX
Children’s Competition

Division B Intermediate
Best Choreography-SOL Ballet Folklorico Team 1-Ft. Worth, TX
Best Technique & Form- SOL Ballet Folklorico Team 1-Ft. Worth, TX
Best Overall Division B- SOL Ballet Folklorico Team 1-Ft. Worth, TX

Division A-Advanced
Best Choreography-SOL Ballet Folklorico Team 2-Ft.Worth, TX
Best Technique & Form- SOL Ballet Folklorico Team 2-Ft. Worth, TX
Best Costume- SOL Ballet Folklorico Team 2-Ft. Worth, TX
Best Overall Division A- SOL Ballet Folklorico Team 2-Ft. Worth, TX

Best Overall Children Competition-SOL Ballet Folklorico Team 2-Ft. Worth, TX

ACADEZ Folklorico Competition, San Antonio, TX
 -Nayarit 3rd - Young Child Large Group 
-Queretaro 1st - Young Child Large Group
-Picotas 2nd - Young Child Small Group
-Oaxaca 2nd - Large Group
-Sonora 1st - Large Group
-Danza de los Negritos 1st - Small Group
-Senior Cuadro de Veracruz 1st
-Junior Cuadro de Tamaulipas 1st
-Yucatan 2nd - Adult Small Group
-Apatzingan 1st - Senior Small Group
-Guerrero Costa 1st - Sr Small Group
-Tamaulipas Huasteca 2nd - Pre Jr Small
-Veracruz 1st - Pre Jr Large Group
-Tamps Norte 3rd - Jr Small Group
-Guerrero Costa 1st - Pre Jr Small Group
-Duo Pro-Am 2nd (Freddy Cantu & Letty Castro)
-Duo Jr 3rd (Camila Rodriguez & Israel Cecenas)
-Duo Young Child 3rd (Uriel Olmos & Sarai Victoria)
-Duo Young Child 2nd (Timothy Enriquez & Arely Amador)
-Solo Young Child 3rd (Adilene Romero)
-Solo Young Child 1st (Issac Chavez)

-Best of the Best Cuadro Overall 
-Best of the Best Small Group Overall


-Fort Worth's Mayor's office certificate of Appreciation Cowtown Clean Up 2013
-Governor Ricky Perry Salutation Certificate
-Disney’s Magic Music Days Performance Excellence Award
-Sin Fronteras Participant Award


2012
Bailes de Mi Tierra Folklorico Competition, Bastrop, TX
-1st Place Pro Am Small Group (Apatzingan)
-1st Place Junior Large Group (Puebla) 
-2nd Place Junior Small Group (Jalisco)
-1st Place Junior Cuadro (Revolucion)
-1st Place Junior Ensemble (Puebla)
-2nd Junior Large Group (Danza de los Negritos)
-1st Child Large Group (Veracruz)
-2nd Child Large Group (Michoacan)
-1st Child Small Group (Tamaulipas)
-2nd Young Child Large Group (Jalisco)
-3rd Young Child Small Group (Queretaro)
-1st Young Child Small Group (Jalisco)
-3rd Child Ensemble (Linares)
-3rd Junior Trio (Nayarit Costa)
-1st Pro Am Duo (Apatzingan) Letty Castro & Roman Ramirez
-2nd Young Adult Solo (Jalisco) Joe Vasquez
-1st Child Duo (Tamaulipas) Anais Moreno & Israel Cecenas
-1st Young Child Duo (Jalisco) Adilene Romero & German Cecenas
-1st Pro Am Solo (Apatzingan) Roman Ramirez
-1st Junior Solo (Apatzingan) Letty Castro
-2nd Child Solo (Jalisco) Andrea Barrios
-1st Child Solo (Tamaulipas) Jose Cecenas
-1st Young Child Solo (Jalisco) Adilene Romero
-2nd Young Child Solo (Jalisco) German Cecenas

-Fort Worth's Mayor's office certificate of Appreciation Cowtown Clean Up 2012
​-Sin Fronteras Participant Award


2011
Bailes de Mi Tierra Folklorico Competition, Bastrop, TX
-1st Place Jalisco Solo Junior (Pedro Dominguez)
-1st Place Jalisco Pro-Am (Roman Ramirez)
-1st Place Chiapas Ensemble Child Category
-1st Place Chihuahua Duo Young Child (German Cecenas & Adilene Romero)
-1st Place Colima Duo Child (Israel Cecenas & Luis Dominguez)
-1st Place Jalisco Duo Junior (Pedro Dominguez & Jazmine Mendez)
-1st Place Nuevo Leon Duo Pro Am (Karen Oropeza & Roman Ramirez)
-1st Place Sinaloa Trio Junior (Letty Castro, Adamaris Romero & Areyza Moreno)
-1st Place Sinaloa Trio Young Adult (Letty Castro, Adamaris Romero & Areyza Moreno)
-1st Place Jalisco Trio Pro Am (Miguel Corral, Freddy Cantu & Roman Ramirez)
-1st Place Chiapas Solo Young Child (Adilene Romero)
-1st Place Tamaulipas Small Group Young Child
-1st Place Nuevo Leon Small Group Pro Am
-1st Place Guerrero Tixtla Small Group Young Child
-1st Place Chihuahua Large Group Young Child
-1st Place Campeche Large Group Child
-1st Place Jalisco Large Group Junior 
-1st Place Nuevo Leon Large Group Pro Am
-1st Place Linares Cuadro Junior
-2nd Place Sinalos Solo (Celeste Alvarado)
-2nd Place Sinaloa Small Group Junior
-2nd Place Linares Solo Child (Jose Cecenas)
-2nd Place Chiapas Large Group Child
-2nd Place Guerrero Tixtla Duo Young Child (RJ Ramirez & Arely Amador)
-2nd Place Chihuahua Large Group Young Child
-3rd Place Tamaulipas Solo Child (Natalie Campos)
-3rd Place Tamaulipas Duo Pro Am (Jazmine Mendez & Freddy Cantu)
-3rd Place Nuevo Leon Small Group Junior
-3rd Place Jalisco Large Group Pro Am
-3rd Place Linares Ensemble Child
-3rd Place Jalisco Duo Junior (Celeste Alvarado & Letty Castro)

Viva Aztlan Folklorico Competition, Lubbock, TX
-Division A-Advanced Best Choreography

Competencia Folklorica de Mar, Corpus Christi, TX
-1st Place Cuadro Linares
-1st Place Pre Jr. Duo Guerrero Tixtla (Adilene Romero & RJ Ramirez)
-1st Place Pre Jr. Large Group Guerrero Tixtla
-1st Place Junior Ensemble Chiapas (Natalia Moreno, Vianca Gonzales, Camila Rodriguez, Cindy Hernandez)
-1st Place Small Group Tamaulipas
-1st Place Large Group Chiapas
-1st Place Pro Am Ensemble Jalisco (Miguel Corral, Freddy Cantu & Roman Ramirez)
-1st Place Pro Am Small Group Nuevo Leon
-1st Place Senior Small Group Sinaloa
-1st Place Large Group Jalisco
-2nd Place Senior Ensemble Nuevo Leon 
-2nd Place Large Group Campeche
-2nd Place Pre Jr. Small Group Chihuahua
-2nd Place Ensemble Sinaloa (Letty Castro, Adamaris Romero & Areyza Moreno)
-3rd Place Junior Solo Linares (Jose Cecenas)

-Fort Worth's Mayor's office certificate of Appreciation Cowtown Clean Up 2011
-Fort Worth's Mayor Letter of Recognition for Bastrop Competition Accomplishments
-Governor Ricky Perry Salutation Certificate
-Disney’s Magic Music Days Performance Excellence Award 


2010
Bailes de Mi Tierra Folklorico Competition, Bastrop, TX
-1st Place Puebla Small Group Child
-1st Place Nuevo Leon Large Group Junior
-1st Place Guerrero Tixtla Large Group Young Child
-1st Place Nuevo Leon Duo Junior (Miguel Corral & Jazmine Mendez)
-2nd Place Puebla Large Group Child
-2nd Place Sinaloa Costa Solo Young Adult (Celeste Alvarado)
-2nd Place Guerrero Tixtla Duo Young Child (German Cecenas & Adilene Romero)
-3rd Place Michoacan Large Group Child
-3rd Place Chihuahua Duo Young Child (Adilene Romero & Uriel Olmos)
-3rd Place Jalisco Large Group Junior
-3rd Place Sinaloa Costa Small Group Junior
-3rd Place Tamaulipas Duo Junior (Celeste Alvarado & Miguel Corral)

-Fort Worth's Mayor's office certificate of Appreciation Cowtown Clean Up 2010
-Certificate of Appreciation Cook's Childrens 2010


2009
​-Proclamation City of Fort Worth
-Certificate of Appreciation Cook's Childrens 2009
-Fort Worth's Mayor's office certificate of Appreciation Cowtown Clean Up 2009 Cowtown Clean Up 2009
-Certificate of Appreciation from City Councilman Sal Espino


2008
Competencia Folklorica de Mar, Corpus Christi, TX
-3rd Place Sinaloa Costa Jr. Small Group
  AWARDS & RECOGNITIONS
S
O
L